Ankara
DOLAR8.368
EURO10.2309
ALTIN502.87

MEB'den İlk ve Ortaokullarda Uzaktan Eğitim Faaliyetleri ile İlgili Açıklamalar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MEB'den İlk ve Ortaokullarda Uzaktan Eğitim Faaliyetleri ile İlgili Açıklamalar
Abone ol

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda "Uzaktan Eğitim Faaliyetleri" konulu yazı gönderdi.

Söz konusu o yazı:

Ülkemizde Covid-19 salgın vakalarının artması sebebiyle Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 15 Nisan 2021 tarihi itibarıyla ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflar ile ortaokul ve imam hatip ortaokulu 5, 6 ve 7. sınıflarda tamamen uzaktan eğitime geçileceği, okul öncesi eğitim kurumları ile ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında ise Bakanlığımızca belirlenen esaslar doğrultusunda yüz yüze eğitime devam edileceği ilgi (ç) yazıda belirtilmiştir. 

Ancak salgının devam etmesi, ülke genelinde alınan tedbirlerin artırılmasını zorunlu hâle getirmiş ve 26 Nisan 2021 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sonrasında tam kapanmaya gidileceği kamuoyuna açıklanmıştır. Buna göre eğitim ve öğretim faaliyetlerine yönelik olarak ilgi (a) 
Yönetmeliğin Ek-2 nci maddesi gereğince Bakanlığımız tarafından aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür:

1.Ülke genelindeki tüm resmî ve özel okul öncesi eğitim kurumları (özel eğitim anaokulları ile özel eğitim ana sınıfları, bağımsız anaokulları, ana sınıfları, uygulama sınıfları), ilkokul, ortaokul, imam hatip ortaokulları ve özel eğitim ilkokulları, özel eğitim ortaokulları, özel eğitim uygulama okulları ile bu kademedeki özel eğitim sınıflarının tamamında 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 tarihine kadar uzaktan eğitime geçilecektir. Ayrıca evde, hastanede ve kaynaştırma/bütünleştirme 
yoluyla eğitim kapsamında destek eğitim odasında verilen eğitim hizmetleri de uzaktan eğitim yolu ile yürütülecektir.

2.Uzaktan eğitim faaliyetlerinde EBA üzerinden sağlanan alt yapının yanı sıra açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar da kullanılabilecek olup öğrencilerin canlı dersleri ve TRT EBA’yı düzenli olarak 
takip etmeleri sağlanacaktır.

3.Okul öncesi eğitimdeki uzaktan eğitim faaliyetleri ilgi (b) yazıdaki esaslar doğrultusunda gerçekleştirilecektir. 

4.İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulları için uzaktan eğitim faaliyetlerinde bir ders saati 30 (otuz) dakika; teneffüsler ise 10 (on) dakika olacak şekilde planlanacaktır.

5.İlgi (c) yazı doğrultusunda 03 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yapılması planlanmış olan sınavlar 17 Mayıs 2021 tarihinden sonrasına planlanmak üzere ertelenmiştir. 

6.İlkokulların 3. sınıfında yürütülmekte olan İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) ilgi (ç) yazı doğrultusunda durdurulmuştur. 
 

Öğrenci, veli ve okul yönetimlerinin konu ile ilgili olarak bilgilendirilmesi ve Bakanlığımızca yeni bir açıklama yapılıncaya kadar eğitim öğretim faaliyetlerinin yukarıdaki esaslar çerçevesinde gerçekleştirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Ziya SELÇUK
Bakan


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tam Kapanmada İdareci ve Öğretmenler Okula Gidecek mi? Bakan Selçuk AçıkladıÖnceki Haber

Tam Kapanmada İdareci ve Öğretmenler Oku...

Liselerde İkinci Dönem Sınav Olacak mı? Kaç Sınav Yapılacak?Sonraki Haber

Liselerde İkinci Dönem Sınav Olacak mı?...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!