Ankara
DOLAR8.6503
EURO10.3229
ALTIN493.96

Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı ile İlgili Önerge Verildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı ile İlgili Önerge Verildi
Abone ol

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz tarafından hazırlanan ve Öğretmenlik mesleği uzmanlık programına ilişkin soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılması istendi.

Söz konusu o soru önergesi:

23 Ekim 2018 tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "2023 Eğitim Vizyonu” belgesi kamuoyu ile paylaşıldı. Açıklanan belgede, "Sertifikaya dayalı "Pedagojik Formasyon” uygulaması kaldırılacak ve yerine yurt sathında kolay erişilebilir lisansüstü düzeyde "Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı” açılacaktır. Bu program mesleki gelişim çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığında öğretmenlik hakkı kazanan adaylara uygulanmaya başlayacaktır.” hedefi kamuoyuyla paylaşıldı.

Milli Eğitim Bakam Ziya Selçuk, 9 Temmuz 2020 tarihinde, Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda, Tabii Mobil Uygulaması'nın tanıtımında yaptığı konuşmada pedagojik formasyon ile ilgili olarak, "Kim öğretmenlik sınavını kazanırsa ona biz bunu ücretsiz olarak vereceğiz. Dolayısıyla hiç kimsenin yüklü miktarda ödemeler yaparak formasyon almasına gerek yok. Siz sınavı kazanın biz size ücretsiz vereceğiz. 20 bin öğretmen mi alacağız. Bu 20 bin öğretmene eğitimi biz vereceğiz. Elinde belgesi olanların hak kaybı da olmayacak.” açıklamasında bulunmuştur.

Talim Terbiye Kurulu 29.06.2020 tarihli ve 12 sayılı kurul kararı ile yapılan değişikle önceden sertifikaya dayalı pedagojik formasyon eğitimi "Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı" şekline dönüştürülmüş ve I Ocak 2021 tarihinden önce pedagojik formasyon sertifika programını tamamlayanların kazanılmış hakları saklı tutulmuştur. Öğretmenlerin niteliğini artırmaya yönelik bu değişiklikle eğitim fakültesi mezunları haricindeki öğretmen adaylarına atama başvurusu yapabilmek için lisans eğitiminden sonra Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programım bitirme şartı getirilmiştir.

"2023 Eğitim Vizyonu” ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamaları ile Talim Terbiye Kurulu Kararı birbirleriyle çelişmektedir.
 
Buna göre;

ı . "2023 Eğitim Vizyonu” ve Milli Eğitim Bakanı'nın beyanı ile çelişecek biçimde, Talim Terbiye Kurulu'nun 29.06.2020 tarihli ve 12 sayılı kararına göre, atama başvurusu yapabilmek için lisans eğitiminden "sonra” Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programını bitirme şartı getirilmesinin gerekçesi nedir? Öğretmen adayları hangi beyanı esas almalıdır?

2. Milli Eğitim Bakanı ve "2023 Eğitim Vizyonu”na göre, adayların önce KPSS sınavına girip öğretmenlik sınavını kazanması, daha sonra bu adaylar için Bakanlık tarafından ücretsiz olarak "Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı” açılacağı beyan edilmesine rağmen, bu programın iki buçuk yıldır açılmamasının nedeni nedir?

3."Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı” ne zaman açılacaktır?

4.Talim Terbiye Kurulu'nun kararına göre belirlenen "Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı”nın "Pedagojik Formasyon”dan farkı ya da farkları nelerdir?

5.Pedagojik Formasyon almamış, "2023 Eğitim Vizyonu” ve Milli Eğitim Bakanı'nın beyanına göre "Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı”nın açılmasını bekleyen, bu süreçte başvuru şartlarını karşılayamadıkları için mağdur olan adayların mağduriyetini gidermeye yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'ün bir çalışması var mıdır?

6. "Pedagojik Formasyon”u olmayan öğretmen adaylarının sayısı kaçtır?
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Öğretmenler Emeklilik Başvurularını Nasıl Yapacak?Önceki Haber

Öğretmenler Emeklilik Başvurularını Nası...

Hayat Boyu Öğrenme Kurumlarındaki Kurslar Yüz Yüze OlacakSonraki Haber

Hayat Boyu Öğrenme Kurumlarındaki Kursla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!