Ankara
DOLAR8.647
EURO10.3158
ALTIN493.62

Özel Güvenlik Görevlilerinin Yenileme Eğitimleri Sürecinde İdari İzinli Sayılmaları İçin Kanun Teklifi Verildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özel Güvenlik Görevlilerinin Yenileme Eğitimleri Sürecinde İdari İzinli Sayılmaları İçin Kanun Teklifi Verildi
Abone ol

MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu ve 3 Milletvekili imzasıyla hazırlanan ve Özel Güvenlik Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Teklif ile; özel güvenlik görevlilerinin yenileme eğitimleri sürecinde idari izinli sayılmaları, söz konusu eğitimlere ilişkin ücretlerin özel güvenlik görevlilerinin çalıştıkları iş yerleri tarafından karşılanması, özel güvenlik görevlilerinin fiilî hizmet süresi zammından faydalanabilmesi ve gereken şartları taşımaları durumunda özel güvenlik görevlilerine, gazi ya da şehitler için öngörülen nakdî tazminat ya da aylık haklarının tanınması amaçlanmaktadır.

Söz konusu o Kanun Teklifi:

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun, özel güvenlik görevlisinin özlük haklarının, çalışma koşullarının düzenlenmesi amacıyla çıkarılmış ancak zaman içinde doğan ihtiyaçlara karşılık yetersiz kalmıştır. 696 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK ya eklenen geçici 23 ve geçici 24 üncü madde sonrasında kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi kadrosuna geçirilen özel güvenlik görevlilerinin görevleri, yetkileri bakımından birçok olumsuzluk doğurmuştur. Aynı durum özel sektörde görev yapan güvenlik görevlileri içinde söz konusundur.  

Uygulamada yaşanılan olumsuzluklar İçişleri Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeler ile ilk derece mahkemeleri ve Yargıtay yerleşik uygulamalarıyla çözüme kavuşturulmaya çalışılsa da yeterli olmamaktadır. Bu nedenle;

-Çalıştıkları yerin kamu ya da özel kurum veya kuruluş oluşuna bakılmaksızın özel  güvenlik görevlilerinin yenileme eğitimleri sürecinde çalıştıkları işyerlerinden idari izinli sayılmaları,

-Özel güvenlik görevlilerinin yenileme eğitimlerine ilişkin ücretlerinin çalıştıkları işyerlerince karşılanması,

-Görevi başında ve görevine ilişkin bir sebeple yaralanan veya vefat eden Özel Güvenlik görevlerine 2330 sayılı Kanun kapsamında gazilik ve/veya şehitlik hakkının verilmesi,

-Özel Güvenlik görevlilerinin 5510 sayılı Kanun kapsamına alınarak fiili hizmet zammı hakkından yararlandırılması,

ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA      İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ 

Madde I- 10/06/2004 tarih ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine dair kanunun 14 üncü maddesinin ilk fıkrasının sonuna; "İstihdam ediliş şekline bakılmaksızın Kamu kurum ve kuruluşların ile sivil işyerlerinde görev yapan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimleri  sürecinde idari izinli sayılırlar.” cümlesi eklenmiştir.
  
Madde 2- 10/06/2004 tarih ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine dair kanunun 14 üncü maddenin son fıkrasına "İstihdam şekli ne olursa olsun Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil işyerlerinde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin yenileme eğitim ücretleri çalıştıkları  iş yerleri tarafından karşılanır.” cümlesi eklenmiştir.

Madde 3- 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanunun 2.maddesinin (e) fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"e) Güven ve asayişin korunmasında hizmetlerinden yararlanılması zorunlu olan ve yasalarla kendilerine bu amaca yönelik görev verilen kamu görevlileri, siviller ve istihdam şekline bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşları ile özel işyerlerinde görev yapan özel güvenlik görevlilerini;”

Madde 4-31/05/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortalar Kanunun 40.maddesinin 2.fıkrasının (Kapsamdaki İşler/işyerleri) bendine aşağıdaki 21 nci sıra eklenmiştir.
21) "Özel Güvenlik 10/06/2004 Tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında fiilen çalışan

Güvenlik Görevlileri    90

Madde 5 -Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 6-Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
18 Yaş Altındakiler BES Kapsamına AlınacakÖnceki Haber

18 Yaş Altındakiler BES Kapsamına Alınac...

Öğretmenler Emeklilik Başvurularını Nasıl Yapacak?Sonraki Haber

Öğretmenler Emeklilik Başvurularını Nası...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!