Ankara
DOLAR8.2967
EURO10.0206
ALTIN485.14

Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Ücretlerinin Artması İçin Kanun Teklifi Verildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Ücretlerinin Artması İçin Kanun Teklifi Verildi
Abone ol

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici tarafından ücretli öğretmenlerin ek ders ücretlerinde artış yapılması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi TBMM'ye sunuldu.

Söz konusu teklif:

Devletimizin okullarında fedakârca çalışarak mesleklerini yapan ücretli öğretmenler özverili ve başarılı çalışmalarının karşılığı olarak yaşadıkları mağduriyetlerinin giderilmesini istemektedir.

Kadrolu olarak çalışan öğretmenler SGK Primi tam olarak yatarken kazanılmış davalar olmasına rağmen aynı kutsal görevi yapan ücretli öğretmenlerin SGK Primleri 16,17 gün üzerinden hesaplanarak yatırılmaktadır.

Milli Bayramlar ve hava şartlarından ötürü yapılan tatillerde kadrolu öğetmenlerin maaşlarında herhangi bir kesinti olmazken daha düşük ücret alan ücretli öğretmenlerimizin maaşında kesinti yapılmaktadır. Zaten yaz tatillerinde ve ara tatillerde maaş ödenmeyen, ek ders ücretine zam gelince maaşlarında cüzzi bir miktarda artış olan ücretli öğretmenlerimizle kadrolu öğretmenlerimiz arasındaki maaş farkı her yıl artmaktadır. Eğitim öğretim yılı başında kadrolu öğretmenlere ödenen kırtasiye giderleri ücreti, sosyal kulüp ödeneği, bankaların ödediği maaş promosyonu gibi haklardan faydalanamayan kutsal görev emektarı ücretli öğretmenlerimizin tazminat hakkı da olmayıp SGK primleri yarım yattığı için emekli maaşında da hak kaybı yaşamaktadır.

Yaptığı kutsal görevin onuruna yaraşır imkân ve adil ücret dağılımının sağlanması öğretmenlerimize daha verimli çalışma olanağı oluşturacağından ülkemizin geleceği açısından mutlak önem arz etmektedir.

Bu nedenlerle kanun teklifimle Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan ücretli öğretmenlerin hayat şartlarının iyileştirilmesi için ücretlerinde artış sağlamak amaçlanmaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE I- Ücretli öğretmen pozisyonunda çalışmakta olan öğretmenlerin hayat şartlarının iyileştirilmesi için ücretlerinde artış sağlamak amaçlanmaktadır.
MADDE 2- Yürürlük maddesidir. MADDE 3- Yürütme maddesidir. 

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE ı- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan "140” ibaresi "280” ve "150” ibaresi "300” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 2-Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3-Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.
 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2020 KPSS DHBT Soru ve Cevapları YayımlandıÖnceki Haber

2020 KPSS DHBT Soru ve Cevapları Yayımla...

Bakan Selçuk'tan Tasarım Beceri Atölyeleri AçıklamasıSonraki Haber

Bakan Selçuk'tan Tasarım Beceri Atölyele...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!