Ankara
DOLAR8.2626
EURO10.0325
ALTIN488.03

Üniversitelerde Öğle Yemeklerinin Öğrencilere Ücretsiz Olması İçin Kanun Teklifi Verildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Üniversitelerde Öğle Yemeklerinin Öğrencilere Ücretsiz Olması İçin Kanun Teklifi Verildi
Abone ol

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz tarafından devlet üniversitelerinde öğle yemeklerinin ücretsiz olması ve öğrencilerin bu üniversitelerdeki spor salonu ile kulüp ve topluluk etkinliklerinde kullanılan araç ve gereçlerden herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilmesi amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Söz konusu o Kanun Teklifi:

Bir milletin ülküsünün bayraktarı gençleridir. Şüphesiz milletimizi de çağdaş muasır medeniyete kavuşturacak olanlar Türk gençleridir. Bu sebepledir ki gençlerimizin daha iyi   sosyal imkânlara sahip olmaları en elzem konulardan biridir. Gençlerimizi Güçlü Türkiye  hedefinde özveriyle çalışan birer donanımlı birey haline getirmek siyasetin odak noktası olmalıdır. Gençlerimizin eğitim hayatları boyunca tüm sosyal imkânlarını iyileştirmek bu amaç  için atılabilecek en büyük adımdır.

Bugün üniversite öğrenimi gören milyonlarca gencimizin temel ihtiyaçlarını karşılamak   devletimizin temel görevleri arasındadır. Özellikle yoksul öğrencilerimizin akranlarıyla eşit   sosyal imkânlara kavuşturulması üniversitelerimizin temel hedefleri arasında yerini almalıdır. Bunun yanında gençlerimizin üniversite eğitimi boyunca her açıdan kendilerini  geliştirebilmeleri açısından üniversite içerisindeki spor salonları ücretsiz hale getirilmeli ve  üniversite kulüpleri tarafından kullanılacak materyallerin ücretleri üniversiteler tarafından  karşılanmalıdır. Bu yolla toplumun her kesiminden gelen gencin üniversitede eşit sosyal  imkânlara kavuşacağı şüphesizdir.

Üniversite öğrencileriyle yapılan görüşmeler üniversitelerin gençlere sağladığı imkânların  artırılması gerektiğini gözler önüne sermektedir. Yoksul üniversite öğrencilerinin dezavantajlarının önüne geçilmesi için üniversitelerin tüm öğrencilerine ücretsiz yemek ve benzeri İmkânlar sağlaması gerekmektedir. Bu durum sosyal devlet anlayışı gereği Anayasal  bir zorunluluktur. 

Bu yasa teklifiyle; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 2. maddesinde aynen "Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan,  demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir. ' ' hükmü gereği üniversite öğrencisi gençlerimiz arasında sosyal adaletin sağlanmasına yönelik bir adım atılması amaçlanmaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE I- Devlet üniversitelerinin, üniversitelerin eğitim öğretime açık olduğu günlerin tamamında talep eden tüm öğrencilerine öğle öğününde ücretsiz yemek hizmeti sağlamasına yönelik kanuni düzenleme yapılması amaçlanmıştır.

Devlet üniversitelerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin spor salonlarını (fitness salonları, yüzme havuzları, futbol sahaları ve diğer spor alanları) ve kulüp, topluluk etkinliklerinde kullanılan araç-gereçleri ücretsiz olarak kullanımlarının sağlanmasına yönelik kanuni düzenleme yapılması amaçlanmıştır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

4.11.1981 TARİH VE 2547 SAYILI YÜKSEKÖĞRETİM KANUNU'NDA  DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1- 4.11.1981 tarih ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 47. maddesine  aşağıdaki (e) ve (f) fıkraları eklenmiştir. 

e- Devlet üniversiteleri, üniversitelerin eğitim öğretime açık olduğu günlerin tamamında talep eden tüm öğrencilerine öğle öğününde ücretsiz yemek hizmeti verecektir.

f- Devlet üniversiteleri, talep eden tüm öğrencilerine spor salonu ile spor sahası sağlayacak ve kulüp; topluluk gibi sosyal-kültürel faaliyetlerinde kullanılacak her türlü araç-gereci ücretsiz  olarak temin edecektir. (e) ve (f) fıkralarında sayılan hizmetlerin maliyetleri, öğrenim harç ve ücretlerinin hesaplanmasında dikkate alınmayacak ve herhangi adla öğrencilere yansıtılmayacaktır. 

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.
 
 
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ATA AÖF 2020-2021 Bahar Yarıyılı Online Vize Sınavı Sonuçları AçıklandıÖnceki Haber

ATA AÖF 2020-2021 Bahar Yarıyılı Online...

2021 TUS 1. Dönem Tercih Kılavuzu YayımlandıSonraki Haber

2021 TUS 1. Dönem Tercih Kılavuzu Yayıml...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!