Ankara
DOLAR8.368
EURO10.2357
ALTIN502.8

"Uzman Jandarma" Unvanının "Jandarma Yardımcı Astsubay" Olarak Değiştirilmesi Teklif Edildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"Uzman Jandarma" Unvanının "Jandarma Yardımcı Astsubay" Olarak Değiştirilmesi Teklif Edildi
Abone ol

CHP İzmir Milletvekili Av. Murat Bakan tarafından "uzman jandarma" unvanının "jandarma yardımcı astsubay" olarak değiştirilmesi amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Söz konusu o Kanun Teklifi:

Sadece Jandarma Genel Komutanlığı emrinde görevli 3466 Sayılı Uzman Jandarma Kanunu tabi Muvazzaf ve Kadrolu Uzman Jandarmalar Astsubaylar gibi Jandarma Okullar Komutanlığı bünyesinde Uzman Jandarma Okulunda bir yıllık eğitim ve öğretim süresi sonucunda Uzman Jandarma olarak mezun olup kıtalara gönderilen personelidir. Astsubaylarla aynı askeri okulu bir yıl süreyle okuyup, aynı dersleri aynı öğretmenlerden alıp, aynı eğitimi ve aynı kursları görmüşlerdir.

Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Okular Komutanlığın bünyesinde bulunan üç Okuldan biri olan Subay okulu, Astsubay Okulu ve Uzman Jandarma Okulu aynı akademik düzeyde eğitim ve öğretim vermektedirler. Devletimizin bir çok yatırım yaptığı Uzman Jandarma Okulu hiçbir mazeret gösterilmeden 2012 yılında Jandarmanın belkemiği vatandaşımıza açılan kapısı Uzman Jandarma Okulu kapatılmıştır. Bu tarihten itibaren kadrolarının yarıdan fazlası astsubay kadro ve görevlerine çevrilmiş ve görevde olan Uzman Jandarmalar Astsubay kadrolarına atanarak astsubayın işleri yaptırılmış ve halen de yaptırılmaktadır. Görevde bulunan Muvazzaf Uzman Jandarmalara okulun kapatılması ile birlikte sizler nasıl olsa astsubayın görevini yapıyorsunuz aynı eğitimi aldınız aynı  şartlarda çalışıyorsunuz o nedenle bir Program dahilinde sizleri de bir üst statü olan Astsubay  statüsüne geçirilecektir diyerek emirler yazılmış ve personel beklenti içerisine sokulmuştur.

Uzman jandarmaların subay, Astsubaylar gibi 15 yıl mecburi hizmete tabi oldukları, Astsubaylarla eğitim seviyelerinin aym oldukları bir gerçektir.

TSK'da karşılığı bulunmayan, sadece Jandarma Genel Komutanlığı emrinde görev yapan "Uzman Jandarmalar” Jandarma Genel Komutanlığında görevli diğer Astsubaylar ile Jandarma Uzman Erbaşlar arasında sıkışıp kalmış bir kadrodur.
 
Jandarma Genel Komutanlığı emrinde görevli 3466 Sayılı Uzman Jandarma Kanununa tabi Muvazzaf ve Kadrolu Uzman Jandarmaların; 3269 sayılı Kanuna tabi Sözleşmeli Jandarma Uzman Erbaşlarla "uzman” kelimesinden ve isim benzerliğinden dolayı sık sık karıştırılmakta ve özlük hakları düzenlenmesinde mağduriyetler yaşanmasına sebebiyet vermektedir. 

Kanun teklifimizle, uzman jandarmaların bu mağduriyetinin giderilerek ortaya çıkan rütbe ve  unvan karışıklarının giderilmesi amacıyla Jandarma Yardımcı Astsubay olarak tanımlanması düzenlenmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- 3466 Sayılı Uzman Jandarma Kanununun başlığı değiştirilmiş, kanunda geçen "Uzman Jandarma” ibareleri değiştirilerek, Uzman Jandarmaların "Jandarma Yardımcı Astsubay” olarak anılmaları amaçlanmıştır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme Maddesidir. 

UZMAN JANDARMA KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE I- 28/5/1988 tarihli ve 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununun adı "Jandarma Yardımcı Astsubay Kanunu” şeklinde değiştirilmiş; Kanunda geçen "Uzman Jandarma” ibareleri "Jandarma Yardımcı Astsubay”, "Uzman Jandarmalar” ibareleri "Jandarma Yardımcı Astsubaylar”, "Uzman Jandarmaların” ibareleri "Jandarma Yardımcı Astsubayların”, "Uzman Jandarmalardan” ibareleri "Jandarma Yardımcı Astsubaylardan”, "Uzman Jandarmalarda” ibaresi "Jandarma Yardımcı Astsubaylarda”, "Uzman Jandarmalığa” ibaresi "Jandarma Yardımcı Astsubaylığa” şeklinde değiştirilmiş ve Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
 "Atıf
GEÇİCİ MADDE 8- Diğer mevzuatta Umıan Jandarmalara yapılan atıflar, Jandarma Yardımcı Astsubaylara yapılmış sayılır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Selçuk: "Süreli Engelli Raporları 1 Eylül 2021 Tarihine Kadar Geçerli Sayılacak"Önceki Haber

Bakan Selçuk: "Süreli Engelli Raporları...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye bölündüSonraki Haber

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!